Agiz dolusu kusan kisler icin verilen fetva

Birisi sormus

Agiz dolusu kusan kisler hakkinda fetva nedir ? ramazan gununde agiz dolu bir kisinin kusmasinin fetvasi nedir ? hatta kusmak agizdan disari atiliyorsa ? peki bu kusmak orucu bozuyor mu?
Ben mideden hastalanip midem soguk cekmisti , bu nedenle midem bulandi ve kustum . ama oruca devam ettim .
Sordugum soru : benim orucum gecerli mi? Yoksa bozulmus mu?
Birde bu gun yerine baska bir gun oruc tutayim mi?

Cevap :

Bismillahirrahmanirrahim

Gununu tamamla allah orucunu Kabul buyursun . allahin hakkinda bilmediklerini soylenlerin peslerinden gitme. Ama hasta olup kusan kisilerin orucu acmalarinda hic bir sakinca yoktur .

( hasta veya yolculukta olan, tutmadigi gunlerin sayisinca diger gunlerde tutsun . allah size kolaylik ister zorluk istemez .Bu kolayliklari , sayiyi tamamlamaniz ve size yol gosterdigine karsilik onu ululamaniz icin mesru kilmistir : olaki sukredesiniz . ) bakara 185

Ama yuce allah sizi orucu devam etmenizde men etmemistir . eger zorluk cekmiyorsaniz orucunuza devam edebilirsiniz . tasdik olarak (allah size kolaylik ister zorluk istemez

Allah icin hak sahidlik etmekteyim ki bir oruclu kisi kendi evinde bile olsa , eger siddetli bir aclik ve ya susuzluga karsi karsiya geliyorsa , ve aksama kadar beklemeye takat getiremiyorsa orucu acmasinda hic bir sakinca yoktur oruc acmasi cayizdir.

(allah size kolaylik ister zorluk istemez )

Yolculk yapmakta olan bir kisye oruc acma caiziyeti budur ki , yolculuk esnasinda aclik ve susuzluga karsi karsiya gelmektedir oda yolculuk yuzunden oluyor .

rabbim marhemetli ve bagislayicidir salat ve selam tum resullere hamd ve sena yuce allahadir

kardesiniz imam nasir muhammed el yemani