الإمام ناصر محمد اليماني
25 - 04 - 1437 هـ
04 - 02 - 2016 مـ


1394-11-16 ه.ش.
10:06 مساءً
ـــــــــــــــــــ
فتوای حق از آیات محکم قرآن عظیم در مورد روح القدس ...


بسم الله الرحمن الرحيم، والصلاة والسلام على محمدٍ رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم وجميع المؤمنين، أمّا بعد..


جناب لبیب الأثوری؛ سؤالات زیادی مطرح کرده‌ای که برای هر یک از آنها بیان حقی در آیات محکم قرآن عظیم وجود دارد و بسیاری از آنها را می‌توان به تفصیل در بیاناتمان پیدا کرد. درهرحال به تدریج و با فاصله به هر يك از آنها پاسخ خواهیم داد. اول اینکه می‌بینم روح القدس را به ناحق بیان کرده‌ای. به حق فتوا می‌دهم که روح القدس رسول خدا و فرشته و ملک او جبریل علیه الصلاة و السلام است و برهان مبین برای اینکه روشن کند او جبریل است را در این فرموده خداوند تعالی پیدا می‌کنید:

{وَإِذَا بَدَّلْنَا آيَةً مَّكَانَ آيَةٍ وَاللَّـهُ أَعْلَمُ بِمَا يُنَزِّلُ قَالُوا إِنَّمَا أَنتَ مُفْتَرٍ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ ﴿١٠١﴾ قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِن رَّبِّكَ بِالْحَقِّ لِيُثَبِّتَ الَّذِينَ آمَنُوا وَهُدًى وَبُشْرَىٰ لِلْمُسْلِمِينَ ﴿١٠٢﴾} صدق الله العظيم [النحل]

{ و هنگامی که آیه‌ای را به جای آیه دیگری قرار دهیم و خدا بهتر می‌داند چه حکمی را نازل کند- آنها می‌گویند: «تو افترا می‌بندی!» امّا بیشترشان (حقیقت را) نمی‌دانند! (۱۰۱) بگو، روح القدس آن را از جانب پروردگارت بحقّ نازل کرده، تا افراد باایمان را ثابت‌قدم گرداند؛ و هدایت و بشارتی است برای عموم مسلمانان! (۱۰۲)}

به فرمایش خداوند تعالی بنگر: {قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِن رَّبِّكَ} صدق الله العظيم،
گو، روح القدس آن را از جانب پروردگارت نازل کرده}

یعنی روح القدس جبریل از نزد پروردگارت آن را به حق نازل کرده است.
درمورد تأیید رسول الله مسیح عیسی بن مریم با روح القدس؛ این زمانی است که بنی اسراییل قصد جان ایشان را کردند و خداوند با ملائکه به رهبری روح القدس به ایشان ياري رساند تا عیسی را در تابوت سکینه قرار داده و حمل نمایند. روح القدس با اذن خداوند جسد دیگری را با چهره‌ای که در نظرشان مانند مسیح عیسی بن مریم به آنان نشان داد اما جسدی که روح نداشت. روح القدس این جسد را در خوابگاه مسیح عیسی بن مریم گذاشت و همان پوششی را بر او افکند که در هنگام خواب و درهمان محلی که عادت داشت در آن بخوابد و بنی اسراییل نیز از آن خبر داشتند بر روی خود می‌انداخت . دشمنان خداوند از قوم بنی اسراییل مردی را که در خوابگاه مسیح عیسی بن مریم بود، با این تصور که او مسیح عیسی بن مریم است. او را با شمشیر زدند تا گمان نمودند كه او کشته شده و سپس او را به صلیب کشیدند و مقصود از صلب قطع سر از بدن است.

و اما مسیح عیسی بن مریم؛ خداوند روح او را همانند اصحاب کهف نزد خود بالا برد. ملائکه و روح القدس جسد مسیح عیسی بن مریم حقیقی را در تابوت سکینه قرار دادند. ملائکه و روح القدس این تابوت را حمل کرده و در غار به اصحاب کهف افزودند. او همان "رقیم" است که به اصحاب کهف اضافه شده. البته جسدش اضافه شده و خداوند روح او را تا زمانی معین بالا برده است. مگر خداوند تعالی نفرموده است:
{وَمَكَرُوا وَمَكَرَ اللَّـهُ ۖ وَاللَّـهُ خَيْرُ الْمَاكِرِينَ ﴿٥٤﴾ إِذْ قَالَ اللَّـهُ يَا عِيسَىٰ إِنِّي مُتَوَفِّيكَ وَرَافِعُكَ إِلَيَّ وَمُطَهِّرُكَ مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا}
صدق الله العظيم [آل عمران:54-55]
آنان مكر كردند، و خدا هم مكر كرد، و خدا بهترين مكركنندگان است. (۵۴)) آنگاه خدا گفت: اى عيسى، من تو را مى‌ميرانم، و به سوى خود برمى آورم، و از كافران دور مى‌سازم، }؟

بنگر؛ خداوند از وفات روح و بالا بردن آن سخن می‌گوید و سپس می‌فرماید: {وَمُطَهِّرُكَ مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا}؛ یعنی جسد اورا ازدست اندازی ایادی کافر پاک و دورمی‌سازد تا به آن آسیبی نرسانند. خداوند با روح القدس جبریل او را یاری می‌نماید و او را از خوابگاهش حمل نمود و در حالي كه روحش نزد آفریدگارش رفت، جسدش در تابوت سکینه قرار داده شد. روح القدس به قدرت پروردگارش؛ جسد دیگری را در خوابگاه مسیح عیسی بن مریم علیه الصلاة و السلام قرار می دهد تا گروهی از بنی اسراییل که قصد مکر و حیله دارند تصور کنند مسیح عیسی بن مریم است. چهره جسد شبیه عیسی اما بدون روح بود. گروهی از بنی اسراییل که مکارانه قصد کشتن مسیح عیسی بن مریم را داشتند به خوابگاه او رفتند و به کسی که شبیه او بود شمشیر زدند و سپس اقدام به تصلیب یعنی قطع سر از جسد کردند. مگر يوسف به یکی از ان دو نفر که خواب دیده بودند نگفت: {يَا صَاحِبَيِ السِّجْنِ أَمَّا أَحَدُكُمَا فَيَسْقِي رَبَّهُ خَمْرًا وَأَمَّا الْآخَرُ فَيُصْلَبُ فَتَأْكُلُ الطَّيْرُ مِن رَّأْسِهِ قُضِيَ الْأَمْرُ الَّذِي فِيهِ تَسْتَفْتِيَانِ ﴿٤١﴾}
صدق الله العظيم [يوسف]؟

{اى دوستان زندانى من، اما يكى از شما براى مولاى خويش شراب ريزد، اما سر دیگری را قطع کنند و پرندگان سر او بخورند. كارى كه در باره آن نظر مى‌خواستيد به پايان آمده است.}

از اینجا استنباط می‌کنیم مقصود از صلب قطع کردن سر از جسد است؛ چون آن مرد به ناحق مرتکب قتل نفس شده و دادگاه حکم داد که سر او قطع شده و در معابر عمومی آویزان شود تا درس عبرت گردد؛ اما جسد فوری دفن شد و همانا که سر در معابر عمومی برای درس و عبرت به دیگران آویخته ماند. لذا خداوند تعالی می‌فرماید: {وَأَمَّا الْآخَرُ فَيُصْلَبُ فَتَأْكُلُ الطَّيْرُ مِن رَّأْسِهِ} صدق الله العظيم.

چرا پرندگان از جسد که نرم‌تر از جمجمه است نخورند؟ جواب این است که جسدش بعد از جدا شدن سر با شمشیردر قبر دفن شد. نکته مهم این است که از داستان همراهان زندانی در می‌یابیم که مقصود از صلب قطع کردن سر بوده و قتل به وسیله ضربه شمشیر صورت می‌گیرد. از موضوع مربوط به رسول الله عیسی بن مریم و مادرش خارج نشویم؛ همانا که می‌خواستیم از آیات محکم قرآن برهان بیاوریم که مقصود از صلب قطع سر از بدن است و لذا می‌بینید که خداوند از قتل و سپس صلب ياد کرده و می‌فرماید:
{وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ اللَّـهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَـٰكِن شُبِّهَ لَهُمْ}
صدق الله العظيم [النساء: 157].

{ و گفتارشان که: «ما، مسیح عیسی بن مریم، پیامبر خدا را کشتیم!» در حالی که نه او را کشتند، و نه سر او را قطع کردند؛ لکن امر بر آنها مشتبه شد.}

ببینید قبل از صلب سخن از قتل به میان می‌آید چون آنها با این تصور که رسول الله مسیح در خوابگاه است او را با شمشیر زدند تا به قتل برسانند و همانا که آن جسد فاقد روح بود و روح القدس به اذن پروردگار چهره او را مانند چهره مسیح عیسی بن مریم کرد. مهم این است که آن مکاران جسدی را که در خوابگاه بود با ضربات شمشیر کشتند و سپس بعد از کشتن؛سر را از بدن صلب کردند یعنی بریده و جدا کردند. برای همین خداوند تعالی می‌فرماید: {وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَـٰكِن شُبِّهَ لَهُمْ} صدق الله العظيم.

{نه او را کشتند، و نه سر او را قطع کردند؛ لکن امر بر آنها مشتبه شد.}

ببینید که با قتل شروع و سپس به صلب ختم می‌شود؛ یعنی آنها جسدی را که در خوابگاه مسیح عیسی بن مریم پیدا کرده بودند و لحاف او را بر خود داشت را با شمشیر زده و بعد از قتل؛ سر آن را از بدن جدا کردندـ صلب- مهم تصديق كردن فرموده خداوند تعالی است:
{وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَـٰكِن شُبِّهَ لَهُمْ} صدق الله العظيم. {نه او را کشتند، و نه سر او را قطع کردند؛ لکن امر بر آنها مشتبه شد.}

چگونه می‌گویی آنها مسيح عيسى ابن مريم صلى الله عليه وآله وسلم را کشتند و ایشان دو روح داشتند که یکی را کشتند و دیگری باقی ماند؟ چنین بیانی از فکر تو و بدون علم و آگاهی از جانب خداست. روح القدس جبریل است که خداوند او را برای یاری و حفظ او از شر بنی اسراییل فرستاد. من برهانی اشکار از آیات محکم قرآن عظیم برایت آوردم که نشان می‌دهد روح القدس رسول خداوند جبریل علیه الصلاة و السلام است که با قرآن عظیم برمحمد رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم نازل شده است؛ تصدیق فرموده خداوند تعالی:
{وَإِذَا بَدَّلْنَا آيَةً مَّكَانَ آيَةٍ وَاللَّـهُ أَعْلَمُ بِمَا يُنَزِّلُ قَالُوا إِنَّمَا أَنتَ مُفْتَرٍ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ ﴿١٠١﴾ قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِن رَّبِّكَ بِالْحَقِّ لِيُثَبِّتَ الَّذِينَ آمَنُوا وَهُدًى وَبُشْرَىٰ لِلْمُسْلِمِينَ ﴿١٠٢﴾} صدق الله العظيم [النحل].

{ و هنگامی که آیه‌ای را به جای آیه دیگری قرار دهیم و خدا بهتر می‌داند چه حکمی را نازل کند- آنها می‌گویند: «تو افترا می‌بندی!» امّا بیشترشان (حقیقت را) نمی‌دانند! (۱۰۱) بگو، روح القدس آن را از جانب پروردگارت بحقّ نازل کرده، تا افراد باایمان را ثابت‌قدم گرداند؛ و هدایت و بشارتی است برای عموم مسلمانان! (۱۰۲)}

حجت حق درباره فتوای روح القدس برایت اقامه شد؛ او جبریل علیه الصلاة و السلام است.بعد از اینکه به حق بودن این بیان که در جواب سؤالت آمده است؛اعتراف کردی ان‌شاءالله به باقی سؤالاتت نیز پاسخ خواهیم داد ولو اینکه بسیاری از آنان را به حق در بیانات قبلی روشن کرده‌ باشیم ولی مشکلی نیست و به اذن خداوند بر دانش انصار و سایر حق‌جویان افزوده خواهد شد.
وسلامٌ على المرسلين والحمد لله ربّ العالمين..

أخوكم الإمام المهدي ناصر محمد اليماني.


اقتباس المشاركة: 216176 من الموضوع: الفتوى بالحقّ عن روح الْقُدُسِ في محكم القرآن العظيم ..


Englishفارسى Español Deutsh Italiano Melayu Türk Français

[ لمتابعة رابط المشاركـــــــــــــة الأصليّة للبيــــــــــــــان ]
الإمام ناصر محمد اليماني
25 - 04 - 1437 هـ
04 - 02 - 2016 مـ
10:06 مساءً
ـــــــــــــــــــالفتوى بالحقّ عن روح الْقُدُسِ في محكم القرآن العظيم
..


بسم الله الرحمن الرحيم، والصلاة والسلام على محمدٍ رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم وجميع المؤمنين، أمّا بعد..
ويا لبيب الأثوري لقد ألقيتَ أسئلةً كثيرةً ولكلّ سؤالٍ بيانٌ بالحقّ ومن محكم القرآن العظيم، وكثيرٌ منها توجد مفصلةً في بياناتنا، وعلى كل حالٍ لسوف أجيبك على أسئلتك على فتراتٍ وكلّ سؤالٍ على حِدَةٍ.

فأولاً إني أراك تُبيّن روح الْقُدُسِ بغير الحقّ، وأُفتيك بالحقّ أنّ روح الْقُدُسِ هو رسول الله المَلَك جبريل عليه الصلاة والسلام، والبرهان المبين على أنّه جبريل تجده في قول الله تعالى:
{وَإِذَا بَدَّلْنَا آيَةً مَّكَانَ آيَةٍ وَاللَّـهُ أَعْلَمُ بِمَا يُنَزِّلُ قَالُوا إِنَّمَا أَنتَ مُفْتَرٍ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ ﴿١٠١﴾ قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِن رَّبِّكَ بِالْحَقِّ لِيُثَبِّتَ الَّذِينَ آمَنُوا وَهُدًى وَبُشْرَىٰ لِلْمُسْلِمِينَ ﴿١٠٢﴾} صدق الله العظيم [النحل]، فانظر لقول الله تعالى: {قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِن رَّبِّكَ} صدق الله العظيم؛ أي أنزله روح الْقُدُسِ جبريل من ربِّك بالحقّ.

وبالنسبة لتأييد رسول الله المسيح عيسى ابن مريم بروح الْقُدُسِ فهو عندما أراد أن يقتله بنو إسرائيل أيّده الله بالملائكة بقيادة روح الْقُدُسِ ليحملوا عيسى فيضعوه في تابوت السكينة، وشَبَّهَ لهم روحُ الْقُدُسِ جسداً آخر بإذن الله صورته كمثل صورة المسيح عيسى ابن مريم ولكنّه جسدٌ من غير روحٍ، وجعل روح الْقُدُسِ ذلك الجسد في مرقد منام المسيح عيسى ابن مريم وغطّوه بنفس غطاء منامه في مرقده المعتاد حيث يعلم بنو إسرائيل أنه ينام فيه، وقام أعداء الله من بني إسرائيل بقتل الرجل الذي كان في مرقد المسيح عيسى ابن مريم وظنّوا أنّه عيسى ابن مريم فمن ثمّ قاموا بقتله بطعن السيوف حتى ظنّوا أنّهم قتلوه، فمن ثمّ قاموا بصلبه والصلب هو قطع الرأس عن الجسد.

وبالنسبة للمسيح عيسى ابن مريم فتوفّاه الله كما توفّى أصحاب الكهف ورفع روحه إليه، وجعل الملائكةُ وروح الْقُدُسِ جسدَ المسيح عيسى ابن مريم الحقّ في تابوت السكينة، وحملته الملائكة وروح الْقُدُسِ فأضافوه إلى أصحاب الكهف، وذلك هو الرقيم المضاف إلى أصحاب الكهف؛ أي أضافوا جسدَه وأما روحَه فرفعه الله إليه إلى حين. ألم يقُل الله تعالى:
{وَمَكَرُوا وَمَكَرَ اللَّـهُ ۖ وَاللَّـهُ خَيْرُ الْمَاكِرِينَ ﴿٥٤﴾ إِذْ قَالَ اللَّـهُ يَا عِيسَىٰ إِنِّي مُتَوَفِّيكَ وَرَافِعُكَ إِلَيَّ وَمُطَهِّرُكَ مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا} صدق الله العظيم [آل عمران:54-55]؟..

فانظر أنّه ذكر تَوَفِّي الروح ورفعها ثم قال ومطّهرك من الذين كفروا، أي مُطهِّر جسده من أيادي الذين كفروا أن يمسّوه بسوءٍ فقد أيّده الله بروح الْقُدُسِ جبريل حمله من مرقد منامه وروحُه عند بارئها، وجعلوا جسده في تابوت السكينة، وجعل روح الْقُدُسِ بقدرة الله جسداً آخر من غير روحٍ في مرقد منام المسيح عيسى عليه الصلاة والسلام حتى يظنّ الذين سوف يمكرون به من بني إسرائيل أنّه المسيح عيسى ابن مريم، وذلك الجسد يشبه عيسى في الصورة ولكنّه جسدٌ بلا روحٍ، وجاء بنو إسرائيل الذين يريدون المكر بقتل المسيح عيسى ابن مريم وهو في مرقد منامه وقاموا بطعن ذلك الذي شُبِّهَ لهم ثمّ قاموا بصلبه؛ والصلب كما قلنا: قطع الرأس عن الجسد، ألم يقل يوسف لأحد أصحاب الرؤيا:
{يَا صَاحِبَيِ السِّجْنِ أَمَّا أَحَدُكُمَا فَيَسْقِي رَبَّهُ خَمْرًا وَأَمَّا الْآخَرُ فَيُصْلَبُ فَتَأْكُلُ الطَّيْرُ مِن رَّأْسِهِ قُضِيَ الْأَمْرُ الَّذِي فِيهِ تَسْتَفْتِيَانِ ﴿٤١﴾} صدق الله العظيم [يوسف]؟ فنستنبط من ذلك أنّ الصلب هو قطع الرأس عن الجسد، كون ذلك الرجل قتل نفساً بغير الحقّ وحكمت المحكمة عليه بقطع رأسه وتعليق الرأس بالشارع العام للعِظة والعبرة، وأما الجسد فتمّ دفنه فوراً وإنّما كان الرأس معلقاً بالشارع العام للعظة والعبرة، ولذلك قال الله تعالى: {وَأَمَّا الْآخَرُ فَيُصْلَبُ فَتَأْكُلُ الطَّيْرُ مِن رَّأْسِهِ} صدق الله العظيم. ولماذا لم تأكل الطير كذلك من الجسد وهو ألين من الجمجمة؟ والجواب كون الجسد تمّ دفنه بالقبر من بعد صلب رأسه بالسيف.

والمهم، نستنبط من قصة صاحبي السجن أنّ الصلب هو قطع الرأس وأما القتل فهو الطعن بالسيف، ولا نخرج عن الموضوع التابع لرسول الله عيسى عليه الصلاة وعلى أمّه وإنّما أردنا أن نأتي ببرهان الصلب من محكم القرآن أنّه قطع الرأس عن الجسد، ولذلك تجد بأنّ الله ذكر القتل ثم الصلب و قال الله تعالى:
{وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ اللَّـهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَـٰكِن شُبِّهَ لَهُمْ} صدق الله العظيم [157:النساء].

فانظر لذكر القتل من قبل الصلب كونهم طعنوا الجسد بالسيوف ليقتلوه وظنّوا أنّ الذي كان في المرقد هو رسول الله المسيح، وإنّما هو جسدٌ من غير روحٍ شَبَّهَهُ لهم روح الْقُدُسِ جبريل بإذن الله وجعل صورته تشبه صورة المسيح عيسى ابن مريم، والمهم أنهم قتلوا ذلك الجسد الذي في المرقد بالطعن بسيوف الذين مكروا به، فمن ثمّ قاموا بصلب رأسه عن جسده أي بقطع رأسه عن جسده من بعد طعن ذلك الجسد. ولذلك قال الله تعالى:
{وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَـٰكِن شُبِّهَ لَهُمْ} صدق الله العظيم.

فانظر كيف أنّه بدأ بالقتل ثمّ بالصلب؛ بمعنى أنّهم قتلوا ذلك الجسد الذي وجدوه متغطيّاً بلحاف المسيح في مرقد منام المسيح عيسى ابن مريم فطعنوه بسيوفهم ومن بعد اشهار قتله قاموا بصلب رأسه، والمهم أن تصدق قول الله تعالى:
{وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَـٰكِن شُبِّهَ لَهُمْ} صدق الله العظيم. فكيف تقول بأنّهم قتلوا المسيح عيسى ابن مريم صلى الله عليه وآله وسلم وأنّ له روحين وأنهم قتلوا روحاً وبقيت روحٌ؟ بل هذا بيانٌ من عند نفسك بغير علمٍ من الله؛ بل روح الْقُدُسِ هو جبريل أيّده الله به لينقذه من مكر بني إسرائيل، وآتيناك بالبرهان المبين من محكم القرآن العظيم أنّ روح الْقُدُسِ هو رسول الله المَلَك جبريل عليه الصلاة والسلام الذي تنزّل بالقرآن العظيم على محمدٍ رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم. تصديقاً لقول الله تعالى: {وَإِذَا بَدَّلْنَا آيَةً مَّكَانَ آيَةٍ وَاللَّـهُ أَعْلَمُ بِمَا يُنَزِّلُ قَالُوا إِنَّمَا أَنتَ مُفْتَرٍ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ ﴿١٠١﴾ قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِن رَّبِّكَ بِالْحَقِّ لِيُثَبِّتَ الَّذِينَ آمَنُوا وَهُدًى وَبُشْرَىٰ لِلْمُسْلِمِينَ ﴿١٠٢﴾} صدق الله العظيم [النحل].

ومن بعد إقامة الحجّة عليك بالحقّ عن الفتوى عن روح الْقُدُسِ أنّه جبريل عليه الصلاة والسلام واعترافك بالبيان الحقّ لهذا السؤال، إن شاء الله نُجيب عليك في بقية الأسئلة ولو أنّ كثيراً منها قد بيّناه بالحقّ في بياناتٍ سابقةٍ، ولكن لا مشكلة ونزيد الأنصار والباحثين عن الحقّ علماً بإذن الله.

وسلامٌ على المرسلين، والحمد لله ربّ العالمين..
أخوكم؛ الإمام المهدي ناصر محمد اليماني.
____________